Chci kamna/sporák


Těžká akumulační kamna

Venku fučí a padá sníh. Kamna sálají teplo, i když jste topili už včera v poledne. V podvečer si mužete vylézt s knihou na vyhřáté ležení a relaxovat za dlouhých zimních večerů.

Kamna vám jednoduše vytvoří „teplo domova“, stanou se srdcem domu a jeho estetickou dominantou. Jejich neuvěřitelá výhoda pak spočívá nejen ve vysoké účinnosti spalování (až 90 %), ale především v dlouhé akumulaci.

Základ tvoří velmi kvalitní ohniště, za nímž následuje velká akumulační masa v podobě tahového systému, kterým spaliny prochází na své cestě do komína. Tvar kamen potom určuje tenčí akumulační plášť z omítaného šamotu, kachloví či kombinace obou materiálů. Samozřejmostí jsou prosklená dvířka, kterými můžete pozorovat oheň. Prostě naložíte do kamen třeba osm polen, zapálíte, zametete pod dvířky a máte na 12-24 hodin klid (a teplo). Popel vynesete za pár měsíců, až jej bude víc. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak.

Výhody

  • Úplná nezávislost funkce kamen na elektřině či jiném zdroji energie „zvenčí“, prostě jen suché dřevo a pár minut práce kolem topení denně. (Pozor, u teplovodních kamen je nutno počítat s oběhovým čerpadlem, které bez elektřiny nefunguje.)
  • Velmi dlouhá akumulace, 1–2x denně naložíte dřevo, spálíte a dalších min. 12 hodin kamna hřejí bez přikládání.
  • Omítaný či kachlový plášť kamen vyzařuje velmi příjemné sálavé teplo, které je člověku podobně přirozené jako teplo přicházející k nám od slunce.
  • Kamna nemají žádné teplovzdušné mřížky či jiné zdroje prachu a celkově je topení sálavým teplem méně prašné než při použití teplovzdušných topidel či radiátorů.
  • Popel vynášíte jen jednou za několik týdnů.
  • Spotřeba dřeva je díky ohromné účinnosti celých kamen až poloviční ve srovnání s krbovými kamny či krby bez akumulačních tahů.
  • Kamna mohou vyzařovat i velmi malý výkon po velmi dlouhou dobu, takže je lze použít i v nízkoenergetických a pasivních domech bez rizika přetápění.
 

Nevýhody

  • Kamna jsou těžká a potřebují pevný základ a relativně dost místa v prostoru.
  • Kamna se nikdy nedají regulovat tak dobře jako teplovodní topení. Jejich umístění musí být tedy dobře promyšlené vzhledem k dispozicím domu. Výjimku tvoří teplovodní akumulační kamna, která kombinují výhody akumulačních kamen s teplovodním topením.
  • Delší náběh výkonu kamen z vychladlého stavu (2–4 hodiny), proto jsou nejvhodnější do trvalého bydlení a s úpravami i do rekreačních objektů; pro příležitostné přitápění ale kamna určena nejsou.
  • Vzhledem ke složitosti konstrukce, pracnosti a objemu materiálů jsou kamna v porovnání např. s krbovými kamny relativně velkou investicí. Viz ceník.

Kachlový sporák

Tradiční topidlo určené především pro vaření a pečení. K tomuto účelu má ideálně konstruované ohniště, na jehož stropě leží ocelová plotna. Díky tomu velmi rychle a s malou spotřebou dřeva uvaříte pro celou rodinu. Tato „dokonalost“ ohniště pro vaření je na úkor účinnosti spalování, a proto je nutno častěji přikládat. Také doba akumulace i těch největších sporáků bývá oproti akumulačním kamnům nízká. Plotna vám ale zase poskytuje velmi rychlé teplo už pár minut po zatopení.

Konstrukci ohniště sporáku lze upravit a vytvořit jakýsi vytápěcí sporák s delší akumulací. Také je možné vložit do ohniště sporáku teplovodní výměník. Možností existuje mnoho, ale kočkopes není kočka ani pes. Proto většinou doporučujeme při návrhu zcela soběstačného systému topení i vaření postavit akumulační kamna jako primární zdroj tepla a k nim samostatný sporák pro vaření. Samozřejmě obojí může být součástí jedné hmoty. Sporák občas stavíme i ve stolové variantě (bez kopky – viz tvar kamen a sporáků), což je nejúspornější finančně a hlavně prostorově.