O nás

Honzova cesta ke kamnářství

Po studiu fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK a environmentálního modelování na ČZU jsem odešel sbírat zkušenosti v různých řemeslných činnostech, kterými jsem se tak trochu zabýval už od mala. Lákalo mě prohloubit řemeslné dovednosti a zkusit žít „trošku jinak“. Po roce v ekovesnici Zaježová a po zimě strávené rekonstrukcí vodního mlýna v Kvačianské dolině, jsem zjistil, že stavět kamna má smysl a rozhodl jsem se tomuto řemeslu věnovat naplno.

Zároveň jsem se naučil používat přírodní materiály jako hlínu, slámu, dřevo a kámen. A tak se pro mě stalo přírodní stavitelství přirozenou cestou pro vlastní bydlení. S rodinou jsme následně opravili starý dům v Sudetech, kde jsem postavil vlastní kamna i sporák a kde se povedlo i mnoho jiných experimentů.

Od té doby jsem se vyučil v oboru kamnář na učilišti v Horní Bříze. Stále se účastním různých odborných kurzů a seminářů, které jsou pro kamnáře nezbytné. Jsem členem Cechu kamnářů ČR.

Už od studií jsem pracoval v různých neziskových organizacích, například Člověk v tísni o.p.s. či Hnutí Brontosaurus, takže znám kouzlo smyslupnosti a práce s báječnými lidmi. S neziskovým sektorem udržuji vazby stále a čas od času organizuji workshopy řemesel či podobné dobrovolnické aktivity.


Moje cesta ke kamnářství byla pestrá.

Koukněte na rozhovor.


Kamna ale nestavím sám, naopak mám za sebou tým, na který se mohu spolehnout.

Peťa Křivonožka

Brácha mi pomáhá při projektování. Dokáže vytvořit 3D návrhy kamen, které pomáhají při představě, jak budou kamna vypadat v prostoru. Kromě toho dělá podrobnou fotodokumentaci i časosběrné videa ze staveb a neustále někomu z nás radí ohledně IT problémů. 

Jirka Křivonožka

Jirka se k nám přidal po studiích stavitelství a práci v architektonických ateliérech. Už pár let ale počítá tepelné ztráty a další složitější stavební výpočty, na které je největší odborník. Od roku 2018 s námi i staví kamna a ve volných chvílích vyrábí nábytek z masivu.

Olda Křivonožka

Můj táta byl celý život strojařem, i proto ho baví u stavby kamen práce s železem, které se nelze vyhnout. Například precizně vymýšlí a připravuje celé ohniště na míru dvířkům a vyrábí všechny klapky, ovládání vzduchu a jiné atypické železné vychytávky. A na stavbě některé detaily ladí se svářečkou, kterou perfektně ovládá.