Možnosti kamen a sporáků
Tvar kamen
Tvar kamen se odvíjí od prostorových možností vašeho domu. Stejně tak v tom hraje důležitou roli váš vkus a představy (velké ležení, trouba, přikládání ze dvou stran apod.). Zároveň jsme ale limitováni určitou minimální velikostí, kterou určuje velikost ohniště (vzhledem k potřebnému výkonu) a velikost tahového systému. Obecně lze říct, že kamna jsou velká a náročná na prostor. Na druhou stranu tvoří dominantu v celém domě a dodávají mu příjemně hřejivou atmosféru.
U sporáků ovlivňuje tvar velikost plotny, případně počet trub, ale také dispoziční uspořádání v kuchyni. Nejmenší (stolová) verze sporáku může mít půdorys 90 x 60 cm. Velikost sporáku s kobkou (vyšší část sporáku, ve které zpravidla byvá jedna nebo dvě trouby) má pak minimálně 130 x 60 cm.
Dvířka kamen
Velmi podstatný detail u těžkých akumulačních kamen tvoří dvířka, která by měla být prosklená pro možnost kontrolovat oheň a musí mít zajištěn oplach skla (proudění vzduchu zamezující usazování sazí na skle), což řeší buď kamnář v ohništi či přímo výrobce dvířek.
Pokud máte zájem o větší dvířka, máme nejraději masivní dveřní modul české výroby, který má rozměry 50 x 44 cm
na výšku. Dvířka mají svůj vlastní oplach skla a jejich řemeslné
provedení je špičkové.
Dalšími výrobci kvalitních a větších dvířek jsou: HOXTER, Brunner, ORTNER a LEDA.
Tradiční litinová dvířka pro historizující stavby vyrábí v Rakousku WGS.
U těch nejmenších dvířek lze počítat s cenou okolo 15 000 Kč, zatímco cena těch největších se pohybuje kolem částky 56 000 Kč. Rohová dvířka jsou cca 90 000 Kč.
Dvířka 50x44 cm na výšku
Kování
Sporákové kování nakupujeme nejraději u pana Řehulky z Ohrozimi, neboť kvalitou i designem nám vyhovuje. Velmi dobré kování vyrábí i firma JOKR z Nového Veselí. Na jejich webech uvidíte veškeré designové řady a možnosti kování.
Plotny, rámy a trouby se dělají na míru, a proto je nutné objednávat kování minimálně 4 týdny předem! Umíme ale také oslovit kováře a nechat vyrobit téměř cokoliv. Pokud tedy máte atypické požadavky na tvary i design, umíme si poradit. Dodací lhůty jsou však o to delší, minimálně 2 měsíce.
Kachloví
Kamnářský kachel je nejtradičnějším materiálem pro stavbu pláště kamen či sporáku. Nejčastěji jej kombinujeme s omítkami a obecně jsme v používání kachlů spíše skromnější než je v Česku zvykem. Děláme to z designových důvodů, protože ne všude se podle nás hodí celoplošné užití kachlů.
Kachel i omítaná plocha mají prakticky stejné fyzikální vlastnosti, takže přenos tepla i akumulace jsou téměř totožné.
Kachle se vyrábějí ručně a vždy na míru dle výběru vzorů a glazur. Objednávají se ideálně 8 týdnů předem! Ohledně glazur a tvarů viz weby výrobců: Šimeček z Bolatic, Hein z Tošovic.
Kachle jsou zcela odlišný materiál než obkladačky či dlažba. Jedná se o masivní keramiku tloušťky 1,5-2 cm + žebrovaní pro zazdívání. Kachloví tedy není obklad, ale samonosný stavební materiál.
Omítky a povrchové úpravy
Zajímavou a hojně využívanou alternativu představuje hliněná štuková omítka. Tu si pak zákazníci často tvoří sami. O vzhledu omítek viz www.picas.cz a www.hlinenydum.cz
Kachle a omítky lze libovolně kombinovat, čehož často využíváme. Výrobci kachlů, se kterými spolupracujeme nejčasteji, jsou firmy Šimeček a Hein.
Někdy používáme i kámen, ten ale obecně není vhodný pro teplé povrchy díky své malé odolnosti v tepelných změnách a velké tepelné vodivosti. Není ovšem problém použít například český pískovec z Hořic pro doplnění omítaného povrchu kamen, viz inspirace u kolegů.
Možné jsou i různé marocké štuky, či japonské hlazené omítky. Více o této specialitě poptávejte například u Kláry Turkové, která je v oboru špičková.
Velmi zajímavou finální úpravou jsou různé hlazené stěrky, které jsou omyvatelné. Například PANDOMO (velmi tvrdá a kvalitní epoxidová stěrka). Na trhu je jistě mnoho jiných možností, ale s PANDOMem máme konkrétní zkušenost. Realizaci je nutno poptat u specializované firmy.