Možnosti kamen a sporáků

Tvar kamen


Tvar kamen se odvíjí od prostorových možností vašeho domu. Stejně tak v tom hraje důležitou roli váš vkus a představy (velké ležení, trouba, přikládání ze dvou stran apod.). Zároveň jsme ale limitováni určitou minimální velikostí, kterou určuje velikost ohniště (vzhledem k potřebnému výkonu) a velikost tahového systému. Obecně lze říct, že kamna jsou velká a náročná na prostor. Na druhou stranu tvoří dominantu v celém domě a dodávají mu příjemně hřejivou atmosféru.

U sporáků ovlivňuje tvar velikost plotny, případně počet trub, ale také dispoziční uspořádání v kuchyni. Nejmenší (stolová) verze sporáku může mít půdorys 90 x 60 cm. Velikost sporáku s kobkou (vyšší část sporáku, ve které zpravidla byvá jedna nebo dvě trouby) má pak minimálně 130 x 60 cm.

Dvířka kamen

Velmi podstatný detail u těžkých akumulačních kamen tvoří dvířka, která by měla být prosklená pro možnost kontrolovat oheň a musí mít zajištěn oplach skla (proudění vzduchu zamezující usazování sazí na skle), což řeší buď kamnář v ohništi či přímo výrobce dvířek.

Pokud máte zájem o větší dvířka, máme nejraději masivní litinový dveřní modul firmy LEDA, který má rozměry 43 x 47 cm na výšku. Dvířka mají svůj vlastní oplach skla a jejich řemeslné provedení je špičkové. Mají však panty pouze vpravo a jen jedno sklo. Což má ale v praxi u těžkých kamen jen zanedbatelný vliv.

Dalšími výrobci kvalitních a větších dvířek s dvojskly a možností zvolit si panty na obou stranách jsou firmy Hoxter či Brunner.

Menší dvířka s rozměrem 25 x 35 cm na výšku vyrábí firma JOKR. Dvířka jsou dosti malá, nemají vestavěný oplach, jsou ocelová a nikterak robustní. Jejich základní výhodou je cena a používáme je zejména při přikládání z chodby či v případech, že lidem o velikost dvířek vůbec nejde a chtějí ušetřit.

Velmi kvalitní litinová dvířka s prosklením vyrábí také rakouská firma WGS. V odkazu najdete katalog i ceník a taktéž kompletní ceník dvířek LEDA.

U těch nejmenších dvířek lze počítat s cenou okolo 5000 Kč, zatímco cena těch největších se pohybuje kolem částky 23000 Kč.

Dvířka LEDA LGT2001

Kování

Sporákové kování nakupujeme nejraději u pana Řehulky z Ohrozimi, neboť kvalitou i designem nám vyhovuje. Velmi dobré kování vyrábí i firma JOKR z Nového Veselí. Na jejich webech uvidíte veškeré designové řady a možnosti kování.

Plotny, rámy a trouby se dělají na míru, a proto je nutné objednávat kování minimálně 4 týdny předem! Umíme ale také oslovit kováře a nechat vyrobit téměř cokoliv. Pokud tedy máte atypické požadavky na tvary i design, umíme si poradit. Dodací lhůty jsou však o to delší, minimálně 2 měsíce.

Kachloví

Kamnářský kachel je nejtradičnějším materiálem pro stavbu pláště kamen či sporáku. Nejčastěji jej kombinujeme s omítkami a obecně jsme v používání kachlů spíše skromnější než je v Česku zvykem. Děláme to z designových důvodů, protože ne všude se podle nás hodí celoplošné užití kachlů.

Kachel i omítaná plocha mají prakticky stejné fyzikální vlastnosti, takže přenos tepla i akumulace jsou téměř totožné.

Kachle se vyrábějí ručně a vždy na míru dle výběru vzorů a glazur. Objednávají se ideálně 8 týdnů předem! Ohledně glazur a tvarů viz weby výrobců: Šimeček z Bolatic, Hein z Tošovic.

Kachle jsou zcela odlišný materiál než obkladačky či dlažba. Jedná se o masivní keramiku tloušťky 1,5-2 cm + žebrovaní pro zazdívání. Kachloví tedy není obklad, ale samonosný stavební materiál.

Omítky a povrchové úpravy

Jako základní finální povrchovou úpravu používáme kamnářskou bílou štukovou omítku. Jedná se o klasický filcovaný povrch, který má zrno 1 mm, což je o něco hrubší než dnešní interiérové štuky.

Zajímavou a hojně využívanou alternativu představuje hliněná štuková omítka. Tu si pak zákazníci často tvoří sami. O vzhledu omítek viz www.picas.cz a www.hlinenydum.cz

Kachle a omítky lze libovolně kombinovat, čehož často využíváme. Výrobci kachlů, se kterými spolupracujeme nejčasteji, jsou firmy Šimeček a Hein.

Někdy používáme i kámen, ten ale obecně není vhodný pro teplé povrchy díky své malé odolnosti v tepelných změnách a velké tepelné vodivosti. Není ovšem problém použít například český pískovec z Hořic pro doplnění omítaného povrchu kamen, viz inspirace u kolegů.

Možné jsou i různé marocké štuky, či japonské hlazené omítky. Více o této specialitě poptávejte například u Kláry Turkové, která je v oboru špičková.

Velmi zajímavou finální úpravou jsou různé hlazené stěrky, které jsou omyvatelné. Například PANDOMO (velmi tvrdá a kvalitní epoxidová stěrka). Na trhu je jistě mnoho jiných možností, ale s PANDOMem máme konkrétní zkušenost. Realizaci je nutno poptat u specializované firmy.

Už máte představu o vašich kamnech?