Aby oheň dýchal

28.06.2018
Automatická regulace hoření bývá poměrně běžnou součástí dražších krbů a krbových kamen. U těžkých akumulačních kamen se na to ale můžeme dívat jinak.

Není to zas až tak dávno, kdy kamnáři přišli s bezroštovým biotopeništěm, které v těžkých akumulačních kamnech používáme. Každý řemeslný obor se neustále vyvíjí. A možná by někoho napadlo, že automatická regulace přívodu vzduchu do tohoto vysoce účinného ohniště bude dalším logickým vývojovým krokem.

Oheň potřebuje dýchat, a tak musíme do ohniště přivést dostatečný objem vzduchu. Nejjednodušším řešením jsou malá dvířka. Když topíte, dvířka otevřete a oheň nasává vzduch přímo z místnosti. Jakmile oheň dohoří a nejsou už vidět žádné plameny,dvířka zavřete, aby vám kamna zbytečně nevychladla proudícím vzduchem.

Druhou variantou je přívod vzduchu z exteriéru. V tomto případě se vzduch ke kamnům přivádí potrubím z venku, které je před vstupem do ohniště opatřeno uzavíratelným mechanismem a vy tak otáčíte pouze kličkou.

Přívod vzduchu malými dvířky z interiéru.
Přívod vzduchu malými dvířky z interiéru.
Elegantní malá klička pod přikládacími dvířky ovládá externí přívod vzduchu.
Elegantní malá klička pod přikládacími dvířky ovládá externí přívod vzduchu.

Někdy se to ale nehodí. Nejraději byste zatopili a odjeli do práce, což v těchto dvou případech moc nejde. I proto kamnáři stále častěji nabízejí automatickou regulaci hoření.

V podstatě jde o podobné mechanické uzavírání potrubí s externím přívodem vzduchu s tím rozdílem, že toto uzavírání a otevírání funguje automaticky na základě teploty spalin.

Praktická, ale citlivá technologie 

Vedle kamen máte malou elegantní (a inteligentní) krabičku se zabudovaným softwarem - tzv. řídící jednotku (podívejte se na jednotlivé modely českého výrobce Timpex). Ta je napojená na mechanický uzávěr v potrubí a dokáže jím otáčet. Zároveň je propojena s teplotním čidlem, což je termočlánek zabudovaný přímo do spalinových cest (do tahů) v kamnech.

Díky tomu se nemusíte vůbec o nic starat. Prostě jen zatopíte. Řídící jednotka to ihned pozná a otevře přívod vzduchu. Jakmile oheň dohořívá, postupně jej zase uzavírá.

Takováto regulace je dnes v podstatě běžnou součástí kvalitních krbových obestaveb a občas i krbových kamen s externím přívodem vzduchu. Do těchto topidel se přikládá dřevo v průběhu hoření a teplotní výkyvy jsou tak dost velké. Automatická regulace dokáže přivést optimální množství vzduchu k dosažení maximální účinnosti spalování. Naopak u těžkých akumulačních kamen nepovažujeme regulaci za jednoznačnou výhodu.

Teplotní čidlo je jednoduše cizí těleso v kamnech s mnohem nižší životností a relativně vysokou poruchovostí. A tak se snadno může stát, že po pár letech přestane fungovat, což obnáší vniknutí do kamen a jeho výměnu, která je samozřejmě možná, ale ne úplně jednoduchá. Uzavírat přívod vzduchu při nefungující regulaci lze dělat samozřejmě i manuálně, ale není to tak pohodlné (musíte oddělat čistící otvor a následně šroubovákem otočit uzávěr), jako otočit kličkou nebo zavřít dvířka.

Cena automatické regulace vzduchu se pohybuje od 15 000 Kč bez DPH. Nové teplotní čidlo stojí 4 000 Kč + práce kamnáře při jeho výměně. Čidlo je platinový termočlánek vhodný do 1100°C, při správném užívání kamen by tedy nemělo dojít k jeho poškození teplotou. Nejčastější poškození vzniká dlouhodobým spalováním vlhkého dřeva nebo jiných materiálů (např. kousky plastů), jejichž výpary mohou termočlánek rozleptat. Sám výrobce pak nedoporučuje používat dubové dřevo, které obsahuje velké množství kyselých látek, což způsobuje korozní účinky.

Kromě občasné výměny teplotního čidla jsme jednou měnili i řídící jednotku, která shořela vlivem zásahu blesku do hromosvodu - to se ale může stát u jakéhokoliv elektrického spotřebiče.

Kamna tedy rozhodně nejsou lepší nebo horší s nebo bez automatické regulace přívodu vzduchu, je to především otázka životního stylu. My preferujeme jednoduchost, ale respektujeme požadavky na praktičnost. Výběr je tedy na vás.