Dvířka kamen

Velmi podstatným detailem u těžkých akumulačních kamen jsou dvířka, která musí být prosklená pro možnost kontrolovat oheň a musí mít zajištěn oplach skla (řeší buď kamnář v ohništi či přímo výrobce dvířek).

Pokud je zájem o větší dvířka, máme nejraději masivní litinový dveřní modul firmy LEDA, který má rozměry 43x47cm na výšku. Dvířka mají svůj vlastní oplach skla a jejich řemeslné provedení je špičkové. Drobnou nevýhodou, která není na závadu použití je fakt, že dvířka maji jen 1 sklo a panty jsou jen vpravo. Cena dvířek je 22 060 Kč bez DPH.

Dalšími výrobci kvalitních a větších dvířek jsou Hoxter či Brunner.

Menší dvířka, která stojí 4600 Kč bez DPH a mají rozměr 250x350mm na výšku vyrábí firma JOKR. Dvířka jsou dosti malá, nemají oplach, jsou ocelová a nikterak robustní. Jejich základní výhodou je cena a používáme je zejména při přikládání z chodby či v případech, že lidem o vlikost dvířek vůbec nejde a chtějí ušetřit.

Velmi kvalitní litinové dvířka s prosklením vyrábí rakouská firma WGS. V odkazu jejich katalog i ceník a taktéž kompletní ceník dvířek LEDA. Níže foto největších dvířek WGS, která mají rozměr 40x50cm na šířku. Ve stejném designu je možno koupit i 2 menší varianty. 

Kování pro sporáky

Sporákové kování nakupujeme nejraději u pana Řehulky z Ohrozimy, neboť kvalitou i designem nám vyhovuje. Velmi dobré kování vyrábí i firma JOKR z Nového Veselí. Na jejich webech je k vidění veškeré designové řady a možnosti kování.

Kování je nutno objednávat 4 týdny předem, protože plotny, rámy a trouby se dělají na míru!

Pokud je potřeba zcela atypických kovářsky vyrobených tvarů a designu, umíme oslovit kováře a nechat vyrobit téměř cokoliv. Dodací lhůty jsou delší, minimálně 2 měsíce.

Kachloví

Kamnářský kachel je nejtradičnějším materiálem pro stavbu pláště kamen či sporáku. Nejčastěji jej kombinujeme s omítkami a obecně jsme v používání kachlů spiše skromnější než je u nás zvykem. Děláme to s designových důvodů, protože ne všude se dle mě hodí celoplošné užití kachlů.

Kachel i omítaná plocha mají prakticky stejné fyzikální vlastnosti, takže přenos tepla i akumulace jsou téměř stejné.

Kachle se vyrábějí ručně a vždy na míru dle výběru vzorů a glazur. Je třeba je objednávat ideálně 8 týdnů předem! Ohledně glazur a tvarů viz weby výrobců: Šimeček z Bolatic, Hein z Tošovic.

Kachle jsou zcela odlišný materiál než obkladačky či dlažba. Jedná se o masivní keramiku tloušťky 15-20mm + žebrovaní pro zazdívání. Kachloví je tedy samonosný stavební materiál, nikoliv obklad! 

Omítky a další povrchové možnosti kamen

Standartní řešení je kamnářská bílá štuková omítka. Je to klasický filcovaný povrch, který ma ovšem zrno 1mm, což je o něco hrubší než dnešní inteirérové štuky.

Zajimavá alternativa je hlinená štuková omítka, jakožto finální vrstva kamen. Je  možno, aby si ji zákazník tvořil sám, není to odborná kamnářská práce. O vzhledu omítek viz www.picas.cz a www.hlinenydum.cz

Kachle je možno s omítkami libovolně kombinovat. Výrobci kachlů se kterými spolupracujeme nejčasteji jsou firmy Šimeček a Hein.

Jé možno použít i kámen, ale obecně není kámen vhodný pro teplé povrchy díky své malé odolnosti v tepelných změnách a velké tepelné vodivosti. Není ovšem problém použít například český pískovec z Hořic pro doplnění omítaného povrchu kamen, viz inspirace u kolegů

Možné jsou i různé marocké štuky, či japonské hlazené omítky. Více o této specialitě například poptávejte u Kláry Turkové, která je v oboru špičková. 

Velmi zajímavou finální úpravou jsou různé hlazené stěrky, které jsou omyvatelné. Například PANDOMO (velmi tvrdá a kvalitní epoxidová stěrka). Na trhu je jistě mnoho jiných možností, ale s PANDOMem máme konkrétní zkušenost. Realizaci je nutno poptat u specializované firmy.