Zapalování svrchu

05.01.2018

Víte, jak nejlépe zapálit oheň ve svých kamnech?

Možná praktikujete klasické zapalování ohně zespodu pomocí novin, na které navršíte třísky, na ně slabší polena a nakonec velká polena. Ačkoliv se zdá tento způsob ověřený mnoha generacemi, ukazuje se, že existuje způsob mnohem lepší. Více než polovinu emisí při roztápění můžete totiž ušetřit, pokud budete zapalovat oheň svrchu. Díky tomu snížíte i množství sazí ve vašich kamnech a komínu, což jim prodlouží životnost. Nemluvě o zdraví vaší rodiny i vašich sousedů.

A jak to vypadá prakticky? Navršíte polena na sebe, na ně položíte tuhý podpalovač s třískami a zapálíte. Ukázku můžete vidět ve videu.

Při vrchním zapalování teplota ohně dosáhne svého vrcholu přibližně po zapálení první čtvrtiny dřeva, tedy pouhá čtvrtina dřeva vydává při rozhoření vyšší emise. Zbylé tři čtvrtiny se rozhořívají již při velmi silném žáru, u kterého dochází k velmi účinnému spalování. A vzniká tak minimum emisí. Pomáhá tomu i tah komína - ze začátku je komín studený a přísun vzduchu do ohniště je menší, nicméně dostačuje objemu hořících třísek. Zatímco ve chvíli, kdy se zapalují první polena, je komín již dostatečně rozehřátý a schopný nasávat do ohniště dostatek vzduchu i pro větší objem ohně.

Naopak u zapalování zespodu slabý (chladný) plamen zapálí velmi brzy všechno dřevo. A jelikož oheň ještě nemá dostatečnou teplotu a komín nedokáže tak brzy nasávat dostatek vzduchu do ohniště, dochází tak k nedokonalému spalování u většího množství dřeva a emisí vznikne mnohem víc.

Tímto způsobem můžete samozřejmě roztápět veškeré druhy topidel určené na dřevo, ale stojí za diskuzi, zda to má nějaký význam u menších krbových kamen či sporáků, které nemají bezroštové ohniště, případně se do nich vejde jen malá dávka dřeva. Díky vrchnímu zapalování zvládnete především velmi efektivně zapálit velké množství dřeva, což uplatníte v těžkých akumulačních kamnech, bezroštových krbových kamnech či obecně v lepších (s důmyslnějším hořením) krbových a teplovodních kamnech a kotlích na biomasu.

Ovšem ať už zapalujete oheň jakkoliv, nejzajímavějším prostředkem k zapálení dřeva i dřevěných briket je podpalovač z dřevité vlny - vyrábí se ze dřeva, nezapáchá a hoří silně a dlouho. Navíc českých výrobců je celá řada.

Jak mohou těžká akumulační kamna vypadat?