Aby oheň dýchal

28.06.2018
Automatická regulace hoření bývá poměrně běžnou součástí kamen, krbů a krbových kamen. U těžkých akumulačních kamen se na to ale můžeme dívat jinak.

Není to zas až tak dávno, kdy kamnáři přišli s bezroštovým biotopeništěm, které v těžkých akumulačních kamnech používáme. Každý řemeslný obor se neustále vyvíjí. A možná by někoho napadlo, že automatická regulace přívodu vzduchu do tohoto vysoce účinného ohniště bude dalším logickým vývojovým krokem.

Oheň potřebuje dýchat, a tak musíme do ohniště přivést dostatečný objem vzduchu. Nejjednodušším řešením jsou malá dvířka. Když topíte, dvířka otevřete a oheň nasává vzduch přímo z místnosti. Jakmile oheň dohoří a nejsou už vidět žádné plameny, dvířka zavřete, aby vám kamna zbytečně nevychladla proudícím vzduchem. Vzhledem na těsnost domů už však tuto variantu prakticky nepoužíváme a nahradil ji přívod vzduchu z exteriéru (či sklepa).

Druhou variantou je přívod vzduchu z exteriéru. V tomto případě se vzduch ke kamnům přivádí potrubím z venku (či ještě lépe z větraného sklepa), které je před vstupem do ohniště opatřeno uzavíratelným mechanismem a vy tak otáčíte pouze kličkou v soklu kamen či přímo na dvířkách (dle typu dvířek).

Přívod vzduchu malými dvířky z interiéru.
Přívod vzduchu malými dvířky z interiéru.
Elegantní malá klička pod přikládacími dvířky ovládá externí přívod vzduchu.
Elegantní malá klička pod přikládacími dvířky ovládá externí přívod vzduchu.

Někdy se to ale nehodí. Nejraději byste zatopili a ihned odjeli do práce, což v těchto dvou případech moc nejde. I proto kamnáři stále častěji nabízejí automatickou regulaci hoření. Nemusíte potom čekat 2 hodiny na dohoření plamenů, ale automatika vše zařídí za vás a vy už jste dávno pryč.

V podstatě jde o podobné mechanické uzavírání potrubí s externím přívodem vzduchu s tím rozdílem, že toto uzavírání a otevírání funguje automaticky na základě teploty spalin.

Praktický pomocník, ale náročnější technologie

V soklu kamen máte malou a inteligentní krabičku se zabudovaným softwarem - tzv. řídící jednotku (pro naše kamna dává aktuálně největší smysl nejnovější regulace TimNET). Ta je napojená na mechanickou klapku v potrubí a dokáže jí otáčet. Zároveň je propojena s teplotním čidlem, což je velmi odolný termočlánek zabudovaný přímo do spalinových cest (do tahů) v kamnech.

Díky tomu se nemusíte vůbec o nic starat. Prostě jen zatopíte. Řídící jednotka to ihned pozná a otevře přívod vzduchu. Jakmile oheň dohořívá, postupně jej zase uzavírá.

Takováto regulace je dnes v podstatě běžnou součástí kvalitních kamen, krbových obestaveb a občas i krbových kamen s externím přívodem vzduchu.  U těžkých akumulačních kamen jde v praxi o to, aby regulace prostě na začátku hoření vzduch naplno otevřela a zhruba po 1,5-2 hodinách (takto dlouho dřevo hoří žlutým plamenem) zase naplno zavřela. Nic více, nic méně. Regulace funguje skvěle, obsahuje velmi kvalitní komponenty určené pro vysokoteplotní zátěž, ale je dobré být si vědom možných nevýhod automatiky.

Teplotní čidlo je jednoduše cizí těleso v kamnech s mnohem nižší životností. Po nedobrých zkušenostech z našich začátků, už dnes montujeme čidla výhradně s masivní nerezovou chráničkou, která chrání čidlo před chemií spalovacího procesu i mechanickým poškozením. I tak se ale může stát, že po pár letech přestane fungovat, což obnáší vniknutí do kamen a jeho výměnu, která je samozřejmě možná, ale ne úplně jednoduchá. Uzavírat přívod vzduchu při nefungující regulaci lze dělat samozřejmě i manuálně.

Cena automatické regulace vzduchu se pohybuje od 27 000 Kč bez DPH (v ceně je čidlo, servopohon a klapka pro uzavírání vzduchu, řídící jednotka a všechny appky a wifi modul k propojení s chytrou domácností a ovládáním přes cloudové úložiště, čistící otvor v kamnech, manuální startovací tlačítko, kompletní práce a montáž při stavbě). Nové teplotní čidlo pak stojí 4 000 Kč + práce kamnáře při jeho výměně. Čidlo je platinový termočlánek vhodný do 1100°C, při správném užívání kamen by tedy nemělo dojít k jeho poškození teplotou. Nejčastější poškození vzniká dlouhodobým spalováním vlhkého dřeva nebo jiných materiálů (např. kousky plastů), jejichž výpary mohou termočlánek rozleptat. Sám výrobce pak nedoporučuje používat dubové dřevo, které obsahuje velké množství kyselých látek, což způsobuje korozní účinky.

Kromě občasné výměny teplotního čidla jsme jednou měnili i řídící jednotku, která shořela vlivem zásahu blesku do hromosvodu - to se ale může stát u jakéhokoliv elektrického spotřebiče.

Automatickou regulaci nelze montovat dodatečně. Vždy je nutno ji zabudovat do soklu kamen a do ohniště instalovat čidlo, takže je třeba se rozhodnout alespoň pár dnů před stavbou, ať stihneme regulaci od výrobce objednat a dopravit. Nejde vše připravit a až později dokoupit, až bude lepší finanční situace apod. 

Kamna tedy rozhodně nejsou lepší nebo horší s nebo bez automatické regulace přívodu vzduchu, je to především otázka životního stylu. My preferujeme jednoduchost, ale respektujeme požadavky na praktičnost. Výběr je tedy na vás.